Samosběr bylinek

Na naší zahradě máme dva typy bylinek. Plané bylinky, které se nám volně potulují po zahradě. Patří mezi ně hlavně jarní bylinky, jako jsou petrklíče, fialky, lesní jahody, sedmikrásky, jetel luční, jitrocel nebo vlaštovičník apod. Máme i místo na kopřivy.

Mimo plané byliny máme i spoustu bylinek, které máme na záhonech. Většinu pěstovaných bylinek máme na jihovýchodním svahu s medonosnými bylinami . Jako první sbíráme šalvěj, která se sbírá ještě před květem a nakvétá jako první v květnu.Tu milují hlavně čmeláci a včely. Před květem sbíráme i meduňku a mátu.  Jakmile rozkvete levandule, stává se z naší zahrady zahrada motýlí. Postupně se k nám slétá přes 20 druhů denních motýlů. Nepohrnou ani tymiánem, mateřídouškou a dobromyslí. Poslední na našich terasách kvete yzop, který je svými účinky podobný šalvěji.

Natrhat si můžete i rozmarýn, routu, řebříček, šantu kočičí, měsíček, jedlou chrysantému, třezalku a další byliny. Postupně přidáváme na zahradu další a další bylinky nebo se k nám i další divoké bylinky postupně stěhují z okolí. Takhle k nám například přišly divoké máky.

Mimo bylinky máme i léčivé keře jako je bez, aronie nebo hloh.

 

Chcete vědět kdy co u nás kvete? Sledujte nás na Facebooku nebo nám na sebe nechte kontakt.