Buďte patronem semínek

Naše semínkovna se spolu se semínkovnou v Knihovně Jiřího Mahena v Brně na Lesné zapojila do projektu Patron semínek. Přidejte se k nám od dubna do listopadu. Zapojit se může kdokoliv, jednotlivec i skupina. Stačí nadšení a chuť do semenaření. Je to jednodušší, než si myslíte. Navíc se spolu s námi zapojíte do #pripravbrno.

 

Budeme pěstovat fazole a afrikány

Inspirace přišla z Ameriky, z  projektu One seed one community. Ukážeme si, že semenaření zvládnou i děti. 

Projekt vám ukáže, že každá, byť malá zahrádka se počítá! I malé zahrady, terasy a balkóny mohou hrát klíčovou roli v udržení cenné biodiverzity. Sdílení a pěstování konkrétní odrůdy napříč komunitou nejen rozšiřuje její genetickou rozmanitost, ale podporuje její schopnost adaptovat se na různorodé lokální podmínky. My jsme vybrali fazoli a protože většina z nás žije v paneláku, nabízíme i afrikán nebo-li aksamitník nebo také smrdutku.

 

Jak se zapojit?

⇒ VYPLŇTE PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

 

1. Vyplňte přihlašovací formulář, ať pro vás máme vše připravené, hlavně semínka.

2. Přijďte na zahájení projektu 21.4.2024 13:30 - 15:00 do semínkovny na Zahradě 5 elementů (pokud nebudete moct přijít, můžete si semínka vyzvednout v Knihovně Jiřího Mahena v Brně na Lesné)

3. V květnu vysejte semínka. Poradíme vám jak na to.

4. Veďte si deníček. Pečujte o své rostliny s láskou a péčí, aby nejen vyrostly, ale také vykvetly a měly semínka. 

5. Skliďte semínka a pečlivě je usušte.

6. Doneste semínka na závěrečnou oslavu začátkem listopadu, kde semínka zvážíme a dáme vám certifikát Patrona semínek.

 

⇒ CO SE NAUČÍTE A JAK SE ZAPOJIT

 

Otázky a odpovědi

Co když nemám svoji zahradu?

Nevadí. Využijte balkon nebo terasu, kam by se dal umístit velký květináč. Porozhlédněte se kolem domu, jestli tu není volný záhonek (pokud ho někdo obhospodařuje, raději se s ním domluvte, že byste kousek rádi využili) nebo adoptujte silniční zeleň. O semínka můžete pečovat i na Zahradě 5 elementů na vašem záhoně nebo se vrhněte na tzv. guerrillové zahradničení. Po Lesné je spousta prostoru, který můžete zkrášlit. Založte záhonek okolo stromu, osázejte lem chodníku před vaší školou nebo školkou.

 

Adoptujte silniční zeleň

⇒ FORMULÁŘ PRO ADOPCI SILNIČNÍ ZELENĚ

 

 

Musím se zúčastnit celého projektu?

Ano. Jakmile vstoupíte do projektu, očekáváme, že si semínka vyzvednete, zasadíte je, budete o ně pečovat a pak se o své zkušenosti přijdete podělit na závěrečnou oslavu.

 

Musím se zúčastnit sám?

Zapojit se může jednotlivec i skupina. Je to stejné jako se zahradou. Na některou chodí jeden člověk, některou užívá celá rodina a jsou zahrady, které obhospodařuje nějaká skupina.

 

Co když žádná semínka v listopadu mít nebudu?

Pokud je nesníte, ale "jen" se něco nepovede, nevadí, i tak přijďte. Jak říkala paní profesorka, je to biologie. Nebojte se, ani o snědení nepřijdete (pokud zvolíte fazoli). Čas na jídlo přijde po závěrečném vážení.

 

Musím si vést deníček?

Není to povinné, je to doporučené. Každý správný zahradník by si měl vést alespoň minimální zápisky a s deníčkem vás to bude víc bavit. Do dalších let se ze zápisků navíc můžete hodně poučit.

 

Projekt zastřešuje spolek Semínkovna, z.s.

 

Kde se o tom už psalo

7118_Stronger_Roots_paticka_SoMe-color_CZ