Na naší zahradě máme dva typy bylinek. Plané bylinky, které se nám volně potulují po zahradě. Patří mezi ně hlavně jarní bylinky, jako jsou petrklíče, fialky, lesní jahody, sedmikrásky, jetel luční, jitrocel nebo vlaštovičník apod. Máme i místo na kopřivy.
Mimo plané byliny máme i spoustu bylinek, které máme na záhonech. Většinu pěstovaných bylinek máme na jihovýchodním svahu s medonosnými bylinami . Jako první sbíráme šalvěj, která se sbírá ještě před květem a nakvétá jako první v květnu.Tu milují hlavně čmeláci a včely. Před květem sbíráme i meduňku a mátu. Jakmile rozkvete levandule, stává se z naší zahrady zahrada motýlí. Postupně se k nám slétá přes 20 druhů denních motýlů. Nepohrnou ani tymiánem, mateřídouškou a dobromyslí. Poslední na našich terasách kvete yzop, který je svými účinky podobný šalvěji.
Natrhat si můžete i rozmarýn, routu, řebříček, šantu kočičí, měsíček, jedlou chrysantému, třezalku a další byliny. Postupně přidáváme na zahradu další a další bylinky nebo se k nám i další divoké bylinky postupně stěhují z okolí. Takhle k nám například přišly divoké máky.
Mimo bylinky máme i léčivé keře jako je bez, aronie nebo hloh.
Chceme dětem ukázat přírodu, kterou mají za domem. Proto jsme připravili projekt "Kdo jsem?". Projekt probíhá v místě budoucí naučné stezky sv. Antoníčka, která právě vzniká v rámci participativního rozpočtu města Brna.
Program můžete s dětmi absolvovat kdykoliv. Stačí si vyzvednout pracovní listy v Knihovně Jiřího Mahena v Brně na Lesné nebo si o ně napsat e-mailem. Pak už jen stačí se vydat na dobrodružnou výpravu okolo Zaječí hory a plnit úkoly.
Každý měsíc dostanete nový pracovní list. V červnu rozdáme tituly největšího vědce Zaječí hory, nejúspěšnějšího lovce Zaječí hory, nejzapálenějšího historika Zaječí hory a nejlepšího venkovního umělce Zaječí hory.
Slavnostní zahájení na zahradě a ukončení v knihovně, jinak dle vašich možností u vás
Zdarma
Chceme dětem hravou formou ukázat kde se berou semínka, kolik fazolí získáme, když jednu zasadíme a jak to vypadá, když rostlina klíčí, roste, kvete. Proto vás zveme do celorepublikového projektu Patron semínek, který zaštiťuje spolek Semínkovna z.s.
Projekt slavnostně zahájí pan starosta Brna severu Martin Maleček a zakladatelka spolku Semínkovna z.s. Klára Hrdá v neděli 21.4. ve 13:30 v semínkovně na Zahradě 5 elementů. Děti si odnesou semínka fazolí a nebo afrikánů s deníčky patronů semínek a vyrobí si semínkovou bombu.
Semínka mohou děti vyset na zahradě, na balkoně nebo si s rodiči mohou adoptovat silniční zeleň. V listopadu společně v Knihovně Jiřího Mahena v Brně na Lesné sklizená semínka zvážíme, rozdáme dětem diplomy patronů semínek, doplníme semínkovny na další sezonu a z fazolí si pak děti doma udělají třeba večeři.
Provedeme děti říší bylinek, které na zahradě rostou zcela planě a nebo je pěstujeme na bylinkových terasách. Zahrajeme si tematické hry, které dětem pomohou zapamatovat si jména bylinek. Děti si vše očichají, osahají a ochutnají. Vyzkoušíme si sběr bylinek, které se zrovna sbírají, a společně je uložíme do solární sušičky. Ukážeme si, jak nám sluníčko bylinky usuší a z dříve nasušených bylinek si děti namíchají bylinkový čaj. Ten si dají do čajových sáčků a odnesou si ho domů.
Děti se seznámí s životem brouků a motýlů na zahradě. Ukážeme si, kde kdo bydlí a co jí. Na zahradě máme broukoviště, čmelíny i úl. Prozkoumáme život motýlů, připravíme pro ně hostinu a než se do ní motýli pustí, zahrajeme si tematické hry.
Pokud nás navštívíte mimo motýlí sezónu, zaměříme se na život na louce od květin, přes brouky až po žížalu. Děti dostanou omalovánky, které si mohou vymalovat doma nebo ve školce/škole.
Je dobré, aby se děti oblékly dle počasí a tak, aby se mohly v zahradě volně pohybovat. Doporučujeme vhodnou obuv, pláštěnku, kšiltovku, opalovací krém, svačinu a pití.
Praktické informace
Před zahradou je lesní hřiště. Můžete tedy přijít dřív nebo naopak zůstat déle. Návštěvu zahrady můžete spojit s větším výletem v rámci projektu Kdo jsem?.
Na zahradě je pouze klasická kadibudka a ne vždy je v ní toaletní papír.
PRAVIDLA PRO NÁVŠTĚVNÍKY ZAHRADY
Místní živočichy, budky a krmítky, ale i rostliny sleduji pouze z povzdálí.
Sbírám jen to co mám domluvené.
Sbírám bylinky tak, aby po mém odchodu nezůstala prázdná spoušť.
Odnáším si jen to, co je v pořádku pro zahradu i pro její majitele.
Inspirace přišla z Ameriky, z projektu One seed one community. Ukážeme si, že semenaření zvládnou i děti.
Projekt vám ukáže, že každá, byť malá zahrádka se počítá! I malé zahrady, terasy a balkóny mohou hrát klíčovou roli v udržení cenné biodiverzity. Sdílení a pěstování konkrétní odrůdy napříč komunitou nejen rozšiřuje její genetickou rozmanitost, ale podporuje její schopnost adaptovat se na různorodé lokální podmínky. My jsme vybrali fazoli a protože většina z nás žije v paneláku, nabízíme i afrikán nebo-li aksamitník nebo také smrdutku.
2. Přijďte na zahájení projektu 21.4.2024 13:30 - 15:00 do semínkovny na Zahradě 5 elementů (pokud nebudete moct přijít, můžete si semínka vyzvednout v Knihovně Jiřího Mahena v Brně na Lesné)
3. V květnu vysejte semínka. Poradíme vám jak na to.
4. Veďte si deníček. Pečujte o své rostliny s láskou a péčí, aby nejen vyrostly, ale také vykvetly a měly semínka.
5. Skliďte semínka a pečlivě je usušte.
6. Doneste semínka na závěrečnou oslavu začátkem listopadu, kde semínka zvážíme a dáme vám certifikát Patrona semínek.
Nevadí. Využijte balkon nebo terasu, kam by se dal umístit velký květináč. Porozhlédněte se kolem domu, jestli tu není volný záhonek (pokud ho někdo obhospodařuje, raději se s ním domluvte, že byste kousek rádi využili) nebo adoptujte silniční zeleň. O semínka můžete pečovat i na Zahradě 5 elementů na vašem záhoně nebo se vrhněte na tzv. guerrillové zahradničení. Po Lesné je spousta prostoru, který můžete zkrášlit. Založte záhonek okolo stromu, osázejte lem chodníku před vaší školou nebo školkou.
Ano. Jakmile vstoupíte do projektu, očekáváme, že si semínka vyzvednete, zasadíte je, budete o ně pečovat a pak se o své zkušenosti přijdete podělit na závěrečnou oslavu.
Musím se zúčastnit sám?
Zapojit se může jednotlivec i skupina. Je to stejné jako se zahradou. Na některou chodí jeden člověk, některou užívá celá rodina a jsou zahrady, které obhospodařuje nějaká skupina.
Co když žádná semínka v listopadu mít nebudu?
Pokud je nesníte, ale "jen" se něco nepovede, nevadí, i tak přijďte. Jak říkala paní profesorka, je to biologie. Nebojte se, ani o snědení nepřijdete (pokud zvolíte fazoli). Čas na jídlo přijde po závěrečném vážení.
Musím si vést deníček?
Není to povinné, je to doporučené. Každý správný zahradník by si měl vést alespoň minimální zápisky a s deníčkem vás to bude víc bavit. Do dalších let se ze zápisků navíc můžete hodně poučit.
Mezi lesy města Brna na Lesné a školními lesy Mendelovi univerzity v Králově poli leží Zaječí hora. Není to sice žádný obr, má jen 342 m. n m., ale dá se na ni vylézt a výstup zapsat do Vrcholovky. Hora se dá i obejít údolím Zaječího potoka a údolím sv. Antoníčka. Ať už půjdete po jakékoliv z místních cest, můžete potkat řadu živočichů, rostlin, ale i místních duchů a příběhů. Odhalte, kdo všechno tu bydlí v našem projektu "Kdo jsem?".
Vydejte se s námi po stopách místních příběhů, živočichů i rostlin. Staňte se na chvíli třeba biologem, lovcem, fotografem, historikem, spisovatelem, umělcem nebo krajinářem. Materiály z projektu využijeme při budování naučné stezky sv. Antoníčka. Tématem naučné stezky bude "Kdo tu bydlí?".
"Přihlásili jsme se do tohoto úžasného projektu s dcerami a moc si to užíváme. V březnu si starší dcera nakreslila čmeláka a včelku a mladší si udělala cestou mini herbář. Aplikace iNATURALIST, nás popravdě dostala! Vůbec jsem ji neznala a je to parádní. Pozorujeme a vkládáme fotky kudy chodíme." (Helena, maminka dvou holčiček)
Každý měsíc bude od března do června v Knihovně Jiřího Mahena v Brně na Lesné k dispozici tematický pracovní list pro menší i větší děti. Na pracovní list bude navazovat venkovní aktivita okolo Zaječí hory. Jakmile se ocitnete venku, staňte se lovcem. Buďte připraveni fotit nebo nakreslit vše živé. Kdo zvládne objevit nejvíc živočichů z červeného seznamu, dostane speciální odměnu.
Nejvíc živočichů můžete "nalovit" okolo Zaječího potoka. Je tu totiž významný krajinný prvek. Nejlepší roky má už sice za sebou, ale mohl by chytit druhý dech. Nakreslete, jak by rybníčky mohly podle vás vypadat, kdyby měly trochu péče a kdo všechno by tu mohl žít. Nezapomeňte na žáby, čolky, ale i volavky, divoké husy nebo na vodníka s rusalkou.
Kdo toho moc neuloví, má šanci stát se vyhlášeným umělcem. Společně totiž položíme základ největší venkovní galerii ve střední Evropě.
Pro ty, kdo jsou spíše studijní typ nebo mají literární vlohy, nabízíme speciální aktivitu. Zahrajte si na historika. Najděte historické fotky a fakta, ale i příběhy a pověsti o Zaječí hoře. V oblasti je kaplička sv. Antoníčka se studánkou, Zaječí studánka, významný krajinný prvek rybníčky na Zaječím potoce, pomníček zabité dívky nebo lesní hřiště okupované piráty. Domýšlení příběhů je povoleno :-) Ty nejlepší příběhy uveřejníme a možná se stanou i součástí naučné stezky sv. Antoníčka. Zapište se do historie!
5. Na každý pracovní list navazuje venkovní aktivita na Zaječí hoře. Vyražte do terénu a vezměte s sebou foťák nebo pastelky a náčrtník.
6. Nafocené živočichy nahrajte do aplikace iNaturalist (přes mobilní aplikaci nebo v počítači). Nakreslená pozorování odevzdejte v Knihovně Jiřího Mahena v Brně na Lesné. Jako autora uveďte jméno z přihlašovacího formuláře, abychom věděli, které dílo je vaše.
7. Nafocené venkovní tvoření vložte do mapy k projektu. Jako autora uveďte jméno z přihlašovacího formuláře, abychom věděli, které dílo je vaše.
Pracovní listy budou vyhodnocovány každý měsíc v Knihovně Jiřího Mahena v Brně na Lesné. Kdo bude mít všechny listy od března do května správně vyplněné, bude se ucházet o titul největšího vědce Zaječí hory. Na pracovní listy uveďte: heslo Kdo jsem? a své jméno z přihlašovacího formuláře.
2. Počet chráněných živočichů nahraných do vašeho profilu na iNaturalistu.
Na konci projektu (v červnu) se podíváme, kdo byl nejúspěšnějším "lovcem". Tento titul získá ten, kdo nafotí a nahraje největší počet chráněných živočichů do svého profilu v iNaturalistu nebo namaluje do svého náčrtníku.
3. Fotky z venkovního tvoření.
Na konci projektu (v červnu) vyhodnotíme tvorbu venkovních umělců a najdeme nejlepšího venkovního umělce. Abychom našli všechno co vytvoříte, stačí vaše umělecké dílo zanést do naší společné mapy.
4. Odevzdání obrázku rybníčků na Zaječím potoce.
Kdykoliv od března do půlky června můžete do Knihovny Jiřího Mahena v Brně na Lesné donést svůj obrázkový návrh, jak by mohly rybníčky na Zaječím potoce vypadat a kdo by v nich nebo okolo nich mohl žít. Na obrázek uveďte: heslo Kdo jsem? a své jméno z přihlašovacího formuláře.
5. Příběh ze Zaječí hory.
Kdykoliv od března do půlky června nám na e-mail info@zajecihora.cz pošlete svůj historický příběh nebo báji z oblasti Zaječí hory. Nezapomeňte uvést: heslo Kdo jsem? a své jméno z přihlašovacího formuláře. Autoři nejkrásnějších a nejzajímavějších příběhů získají titul Nejzapálenější historik.
Musím splnit všechno?
Čím víc toho splníte, tím větší je vaše šance na výhru a získání titulu. Zapojit se ale můžete i jen do malé části programu.
Je projekt pro jednotlivce nebo jako skupiny?
Můžete se zapojit jako jednotlivec, rodina i jako skupina. Pokud je vás víc, pojmenujte svůj tým. Jméno týmu zapište do přihlašovacího formuláře a pak ho uvádějte na všechny materiály.
Je to doporučené. Fotky živočichů nemusí mít uměleckou hodnotu – podívejte se na naše. Jedním z cílů našeho projektu je zmapovat výskyt živočichů v oblasti. Hodně nám tím pomůžete k ochraně celého území. V případě, že používáte pastelky a náčrtník, poproste rodiče i o fotku živočicha.
To už je život a koloběh přírody. Některá díla tu budou možná jen dny, některá týdny, jiná roky. Je jen na vás, v jakém rozsahu a s jakým záměrem budete tvořit.
Jak budete vědět, že jsem něco venku vytvořil/a?
Jakmile něco vytvoříte, vložte fotku svého díla do naší mapy, abychom věděli kdo, kdy a co vytvořil. Fotku uložte s datumem tvoření a s jeho příběhem. Jako autora díla uveďte jméno z přihlašovacího formuláře, abychom věděli, které dílo je vaše.
Je sobota, svítí sluníčko. Pobíhají kolem vás děti, které neví roupama coby. Potřebovali by ven. Přemýšlíte co podniknete.
“Pojď na lesní hřiště. Je tam nejdelší skluzavka v Brně.”
No jo, ale ta cesta! Nejkratší je od Pub Les. Ještě, že včera nepršelo, to by vůbec nešlo. I za sucha nikdy nevíte, jestli náhodou už ke skluzavce nepojedete po zadku. Dá se jít i od Billy a nebo z Divišovy čtvrti, ale to už je na výlet. Ten by se dnes hodil, ale jak děti po cestě zabavit? Na chvíli se zasníte…
Upravené celé údolí s označenými vstupy. Místo bahnitých skluzavek chodníčky jak do Čertovi rokle. Pohodlně vstupujete na cestu údolím. Zahrajete si lesní pexeso. Po pár metrech si děti vyzkouší jak daleko doskočí. Jako žába, zajíc nebo jako srna? Společně si zahrajete na dendrofon xylofon. “Mamí, poznáš tu písničku?” A pak vytáhnete voskovky a užijete si poznávačku u frotážního panelu.
Stezka tvoří polovinu výletní trasy okolo Zaječí hory. Druhá polovina vede údolím Zaječího potoka, které patří Mendelově univerzitě. Do budoucna jednáme o možném rozšíření naučné stezky i sem. Do programu výletu si můžete zařadit i další zajímavosti v okolí.
Vycházky i s naučným programem si budete moct užít ještě dříve než stezku zbudujeme. Ve spolupráci se zahrádkáři ze Zaječí hory začínáme už na jaře!
Všichni mají rádi motýli. Zároveň je čím dál tím těžší nějakého potkat. Když jich chcete vidět víc než jednoho osamělce nebo víc druhů, snažíte se nacpat na výstavu motýlů nebo jedete do německého motýlího domu, do Schmetterlinghausu. No a nebo můžete přijít k nám na zahradu.
Motýli začínají létat už v červnu, ale ten pravý motýlí ráj je v červenci kolem poledne. Některé druhy odpoledne už neuvidíte.
JAKÉ MOtýly u nás můžete vidět
Nejvíc máme na zahradě okáčů. Těch máme hned několik druhů. Druhý nejčastější motýl je bělásek, který je u nás i v malých hejnech. Jejich tanec je opravdu okouzlující. Setkat se můžete i s řadou menších a méně nápadných motýlů, jako je ostruháček kapinicový, soumračník metlicový nebo žlutavka dlouhonosá. Z "klasiky" máme na zahradě babočku bodlákovou, babočku kopřivovou nebo modrásky. Když budete mít štěstí, uvidíte i jednoho z chráněných otakárků.
Naše kompletní motýlí pozorování, které může být i vaše, najdete v iNaturalistu.
Motýli létají po celé zahradě, ale některé biotopy jsou pro ně přeci jen zajímavější než jiné. Nejvíc motýlů najdete na bodlácích v horní části zahrady a pak na našich bylinkových terasách. Na těch se potkávají se čmeláky a se včelami.
Z bylinek kvete první mateřídouška, šalvěj lékařská a ostropestřec mariánský. Navazule levandule s třezalkou, kterou střídá dobromysl a nakonec nakvétá yzop. Všechny bylinky si k nám můžete přijít natrhat.
Po zahradě si motýli pochutnávají i na kopretinách, řebříčku, denivkách, záplaváku nebo zlatobýlu. Z letniček pro sebe i pro motýly vyséváme měsíček, aksamitník, sluncovku nebo ostálky. Pokud z nich posbíráme semínka, najdete je v naší semínkovně.
Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu webu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost. Více informací