Kdo jsem? Kdo tu bydlí?

Vzdělávací program pro všechny 0 – 99 let, pořádaný zahrádkářským spolkem Zaječí hora 1 ve spolupráci se Zahradou 5 elementů a Knihovnou Jiřího Mahena v Brně na Lesné.

⇒ CHCI SE PŘIHLÁSIT

 

Mezi lesy města Brna na Lesné a školními lesy Mendelovi univerzity v Králově poli leží Zaječí hora. Není to sice žádný obr, má jen 342 m. n m., ale dá se na ni vylézt a výstup zapsat do Vrcholovky. Hora se dá i obejít údolím Zaječího potoka a údolím sv. Antoníčka. Ať už půjdete po jakékoliv z místních cest, můžete potkat řadu živočichů, rostlin, ale i místních duchů a příběhů. Odhalte, kdo všechno tu bydlí v našem projektu "Kdo jsem?".

Vydejte se s námi po stopách místních příběhů, živočichů i rostlin. Staňte se na chvíli třeba biologem, lovcem, fotografem, historikem, spisovatelem, umělcem nebo krajinářem. Materiály z projektu využijeme při budování naučné stezky sv. Antoníčka. Tématem naučné stezky bude "Kdo tu bydlí?".

 

"Přihlásili jsme se do tohoto úžasného projektu s dcerami a moc si to užíváme. V březnu si starší dcera nakreslila čmeláka a včelku a mladší si udělala cestou mini herbář. Aplikace iNATURALIST, nás popravdě dostala! Vůbec jsem ji neznala a je to parádní. Pozorujeme a vkládáme fotky kudy chodíme." (Helena, maminka dvou holčiček)

⇒ CHCI SE PŘIHLÁSIT

 

O co jde?

Každý měsíc bude od března do června v Knihovně Jiřího Mahena v Brně na Lesné k dispozici tematický pracovní list pro menší i větší děti. Na pracovní list bude navazovat venkovní aktivita okolo Zaječí hory. Jakmile se ocitnete venku, staňte se lovcem. Buďte připraveni fotit nebo nakreslit vše živé. Kdo zvládne objevit nejvíc živočichů z červeného seznamu, dostane speciální odměnu.

Nejvíc živočichů můžete "nalovit" okolo Zaječího potoka. Je tu totiž významný krajinný prvek. Nejlepší roky má už sice za sebou, ale mohl by chytit druhý dech. Nakreslete, jak by rybníčky mohly podle vás vypadat, kdyby měly trochu péče a kdo všechno by tu mohl žít. Nezapomeňte na žáby, čolky, ale i volavky, divoké husy nebo na vodníka s rusalkou.

Kdo toho moc neuloví, má šanci stát se vyhlášeným umělcem. Společně totiž položíme základ největší venkovní galerii ve střední Evropě. 

 

Pro ty, kdo jsou spíše studijní typ nebo mají literární vlohy, nabízíme speciální aktivitu. Zahrajte si na historika. Najděte historické fotky a fakta, ale i příběhy a pověsti o Zaječí hoře. V oblasti je kaplička sv. Antoníčka se studánkou, Zaječí studánka, významný krajinný prvek rybníčky na Zaječím potoce, pomníček zabité dívky nebo lesní hřiště okupované piráty. Domýšlení příběhů je povoleno :-) Ty nejlepší příběhy uveřejníme a možná se stanou i součástí naučné stezky sv. Antoníčka. Zapište se do historie!

⇒ CHCI SE PŘIHLÁSIT

 

Jak se zapojit aneb jak to bude probíhat

1. Vyplňte přihlašovací formulář.

2. Zaregistujte se v iNaturalist a stáhněte si aplikaci do mobilu.

3. Přijďte na slavnostní zahájení 22.3. v 15:00 na lesní hřiště – naproti Zahradě 5 elementů.

4. Od března do června zajděte každý měsíc do Knihovny Jiřího Mahena v Brně na Lesné vyplnit pracovní list.

5. Na každý pracovní list navazuje venkovní aktivita na Zaječí hoře. Vyražte do terénu a vezměte s sebou foťák nebo pastelky a náčrtník.

6. Nafocené živočichy nahrajte do aplikace iNaturalist (přes mobilní aplikaci nebo v počítači). Nakreslená pozorování odevzdejte v Knihovně Jiřího Mahena v Brně na Lesné. Jako autora uveďte jméno z přihlašovacího formuláře, abychom věděli, které dílo je vaše.

7. Nafocené venkovní tvoření vložte do mapy k projektu. Jako autora uveďte jméno z přihlašovacího formuláře, abychom věděli, které dílo je vaše.

8. Přijďte na slavnostní zakončení projektu do Knihovny Jiřího Mahena v Brně na Lesné (termín upřesníme), kde vyhlásíme:

- největšího vědce Zaječí hory

- nejúspěšnějšího lovce Zaječí hory

- nejzapálenějšího historika Zaječí hory

- nejlepšího venkovního umělce Zaječí hory

 

Pro držitele titulů uspořádáme v červnu zahradní oslavu.

⇒ CHCI SE PŘIHLÁSIT

 

Otázky a odpovědi

Co se bude hodnotit?

1. Pracovní listy z knihovny. 

Pracovní listy budou vyhodnocovány každý měsíc v Knihovně Jiřího Mahena v Brně na Lesné. Kdo bude mít všechny listy od března do červnasprávně vyplněné, bude se ucházet o titul největšího vědce Zaječí hory. Na pracovní listy uveďte: heslo Kdo jsem? a své jméno z přihlašovacího formuláře.

 

2. Počet chráněných živočichů nahraných do vašeho profilu na iNaturalistu.

Na konci projektu se podíváme, kdo byl nejúspěšnějším "lovcem". Tento titul získá ten, kdo nafotí a nahraje největší počet chráněných živočichů do svého profilu v iNaturalistu nebo namaluje do svého náčrtníku.

 

3. Fotky z venkovního tvoření.

Na konci projektu vyhodnotíme tvorbu venkovních umělců a najdeme nejlepšího venkovního umělce. Abychom našli všechno co vytvoříte, stačí vaše umělecké dílo zanést do naší společné mapy

 

4. Odevzdání obrázku rybníčků na Zaječím potoce.

Kdykoliv od března do června můžete do Knihovny Jiřího Mahena v Brně na Lesné donést svůj obrázkový návrh, jak by mohly rybníčky na Zaječím potoce vypadat a kdo by v nich nebo okolo nich mohl žít. Na obrázek uveďte: heslo Kdo jsem? a své jméno z přihlašovacího formuláře.

 

5. Příběh ze Zaječí hory.

Kdykoliv od března do června nám na e-mail info@zajecihora.cz pošlete svůj historický příběh nebo báji z oblasti Zaječí hory. Nezapomeňte uvést: heslo Kdo jsem? a své jméno z přihlašovacího formuláře. Autoři nejkrásnějších a nejzajímavějších příběhů získají titul Nejzapálenější historik.

 

Musím splnit všechno?

Čím víc toho splníte, tím větší je vaše šance na výhru a získání titulu. Zapojit se ale můžete i jen do malé části programu.

 

Je projekt pro jednotlivce nebo jako skupiny?

Můžete se zapojit jako jednotlivec, rodina i jako skupina. Pokud je vás víc, pojmenujte svůj tým. Jméno týmu zapište do přihlašovacího formuláře a pak ho uvádějte na všechny materiály.

 

Musím chodit do knihovny?

Pro účast v projektu nemusíte mít nutně čtenářský průkaz. V knihovně Jiřího Mahena na Lesné najdete materiál k projektu, který vám umíme poslat i na e-mail. Stačí vyplnit přihlašovací formulář.

 

Musím mít iNaturalist?

Je to doporučené. Fotky živočichů nemusí mít uměleckou hodnotu – podívejte se na naše. Jedním z cílů našeho projektu je zmapovat výskyt živočichů v oblasti. Hodně nám tím pomůžete k ochraně celého území. V případě, že používáte pastelky a náčrtník, poproste rodiče i o fotku živočicha.

 

Kdo za projektem stojí?

Projekt zastřešuje základní organizace Zaječí hora 1 Českého zahrádkářského svazu ve spolupráci se Zahradou 5 elementů a Knihovnou Jiřího Mahena v Brně na Lesné.

 

Co když se moje venkovní dílo zničí?

To už je život a koloběh přírody. Některá díla tu budou možná jen dny, některá týdny, jiná roky. Je jen na vás, v jakém rozsahu a s jakým záměrem budete tvořit.

 

Jak budete vědět, že jsem něco venku vytvořil/a?

Jakmile něco vytvoříte, vložte fotku svého díla do naší mapy, abychom věděli kdo, kdy a co vytvořil. Fotku uložte s datumem tvoření a s jeho příběhem. Jako autora díla uveďte jméno z přihlašovacího formuláře, abychom věděli, které dílo je vaše.

 

 

⇒ CHCI SE PŘIHLÁSIT