Střídání plodin na přírodní zahradě

Správná péče o zahradu neznamená jen pravidelnou zálivku a pletí plevele. Základem úspěchu pro bohatou úrodu nejen na přírodní zahradě je střídání plodin a dodávání živin do půdy. Není to žádná věda. Pojďme se na to podívat.

střídání plodin

Ani prababička nepěstovala na stejném záhoně to samé každý rok. Dobře věděla, že když na jednom záhoně pěstuje plodinu jednou za tři roky, tak to přinese...

1. Prevence proti chorobám a škůdcům

Pokud na stejném místě pěstujeme stejnou plodinu každý rok, mohou se v půdě hromadit patogeny a škůdci. Střídání plodin narušuje jejich životní cyklus a omezuje jejich šíření.

2. Vyrovnané využívání živin

Různé plodiny čerpají z půdy odlišné živiny. Například luskoviny (hrách, fazole) obohacují půdu o dusík, zatímco brukvovité rostliny (kapusta, kedlubna) ho hodně spotřebovávají. Střídání pomáhá udržet půdu úrodnou.

3. Lepší struktura půdy

Některé rostliny, jako jsou brambory nebo řepa, půdu kypří, zatímco jiné ji mohou zpevňovat. Pravidelné střídání tak pomáhá udržet rovnováhu.

 

Tři tratě - visual selection (1)

 

záhony 1., 2. a 3. trati

V praxi to znamená, že máme tři typy záhonů, které  získáme poměrně snadno.

Na podzim záhon vyhnojíme, ideálně koňským hnojem. Ten se hodí hlavně na jílovité půdy, které máme po Brně. Stačí záhon tzv. zamulčovat, tedy přikrýt až 10 cm vrstvou hoje. Na jaře na tento záhon sázíme a sejeme na živiny náročnou zeleninu (rostliny pro 1. trať) a jahody . Koňský hnůj uvolňuje živiny postupně. Zhruba 50 % jich uvolní během první sezóny. Náročná zelenina z nich velkou část odčerpá.

Druhý rok hnůj uvolní dalších 30 % živin. Máme tzv. záhon druhé trati, který je ideální pro kořenovou a listovou zeleninu.

Třetí rok hnůj uvolní zbylých 20 % živin. Zároveň je půda už "využita" plodovou a kořenovou zeleninou. Záhon je proto ideální pro tzv. rostliny  třetí trati – ředkvičky, špenát, fazole (kromě těch pnoucích), hrášek. Luštěniny navíc dodají díky spolupracujícím bakteriím do půdy dusík. Proto jejich kořeny necháváme v hlíně. Na podzim záhon opět vyhnojíme koňským hnojem a na jaře máme připravenou první trať.

Asi nikdo z nás nechce jíst jeden rok jenom rajčata, druhý rok jenom mrkev a ten třetí se cpát hráškem. Proto je vhodné mít tři třetiny záhonů. Každou pro jednu trať. Pokud máte záhonek na komunitní zahradě, je dobré si i ten rozdělit na třetiny a postupovat stejně. Můžeme takto dokonce využívat jednotlivé řádky záhonu.

 

Tři záhony, tři roky, tři tratě

tri_trati